Tel : 0(384) 214 1 900 | satis@atabilgisayar.com.tr / ugur@atabilgisayar.com.tr

   

Güvenlik Sistemleri

Teknolojide ki son gelişmeler CCTV sistemlerini de etkilemiş, görüntüleme sistemleri güvenlik,koruma ve yönetimsel uygulamaların vaz geçilmez parçası olmuştur. Özellikle dijital sistemlerin devreye girmesiyle birlikte bina,tesis ve kurumların güvenlik organizasyonlarının yanı sıra, çalışanların izlenmesi, kanıtların toplanması, fabrikalarda üretimin, mağazalarda , bankalarda hırsızların takibi ve müşteri ilişkilerinde CCTV sistemlerinden yoğun olarak yararlanılmaktadır. Yine teknolojik gelişmelere paralel olarak pek çok kurum ziyaretçilerin ve çalışanların kimliğini tespit etmek, tehlikeli çalışma bölgelerini izlemek, hırsızlığa karşı korunmak,şüpheli şahısları ve plakalı araçları tespit etmek bina,park, alanlarında, havaalanlarında güvenliği sağlamak için CCTV sistemleri kullanmaktadır.

Kurulacak olan CCTV sistemlerinden en yüksek verimi alabilmek için güvenlik planlayıcılarının iyi bir
analiz yapmaları , geniş alanları (oto parklar) mı, yakın görüntüleri mi (otomobil plâkaları), hareketsiz
görüntüler mi (garaj kapıları), hareketli görüntüler mi (hareket halindeki taşıt araçları), sürekli video kaydı mı yoksa sadece belirli zamanlarda yada alarm durumunda mı kayıt gerektiği gibi pek çok konuda ihtiyaçlarını tam olarak belirleyip sistem ve malzeme eçimlerini yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca tercih ettikleri sistemlerin işletilmesi kullanıcı personeli zorlamayacak şekilde basit, değişik kullanım ve ortam şartlarına uygun olarak sağlam olması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki CCTV sistemleri kendi başlarına bir koruma sağlamazlar,sistemi kullanan kişiler onun kapasitesi hakkında bilgi sahibi, kullanımında vasıflı olmalı ve kameraya yakalanan görüntü ve olaylara derhal tepki verebilecek şekilde eğitilmelidirler. 
Kullanım Alanlarına Göre CCTV Kameralar
Renkli Kameralar
Alışveriş merkezleri, mağazalar, marketler, döviz büroları gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu, ışık oranlarının da gözle görülebilir seviyede veya fazla olduğu mekanlarda kullanılır. Burada amaç kişiyi renk ve kıyafetlerine göre tesbit etmek, ürün takibini ve reyonları renklerine göre ayırt edebilmektir. Bu nedenle halka açık yerlerde renkli sistemlerin kullanmalısında yarar vardır.
Siyah & Beyaz Kameralar
Daha ağırlıklı dış alan gözetimi, garaj, depo gibi loş alanlarda kullanılır. Ayrıca renkli kameraların kullanılabileceği bütün alanlarda kullanılabilir. Siyah & Beyaz kamera sistemleri renk ayrımı ihtiyacı hissetmediğinden renkli sistemlere oranla daha az ışığa ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden ışık oranının az olduğu noktalarda Siyah & Beyaz kameralar tercih edilir.
Gece & Gündüz Kameralar
Adındanda anlaşılabileceği gibi gündüzleri renkli, hava kararmasından sonra ise (ışık seviyesinin belli bir lux değerinin altına düşmesinden sonra) siyah & beyaz konumuna geçen kameralardır. Hem iç hem dış mekan uygulamaları için idealdir.

Kamera Tipleri ve Tercih Alanları

Dome ve Kart Kameralar
Az yer kaplayan yapıdadırlar. Dome kamera yarım bir fanus içindedir. Üzerindeki lens ile (Genel olarak 2.8, 3.6, 4mm Lens bulunur.) montaja hazır haldedir. Montaj ayağı gerekmez. 
Kart kameralarda ise devre açıktadır yada ufak bir kutunun içinde olabilir. Hassas cihazlardır. Pinhole lensli ya da normal lensli olarak piyasada bulunabilir. Gizli kameralar genelde bu kameralar ile yapılmaktadır. Her iki üründe  genel olarak adaptör ilr kullanılır. Bahse konu bu iki kamera modeli daha ziyade ofis ortamları gibi nem, su, toz gibi ortamlardan uzak bölgelerde kullanılır.
Speed Dome Kameralar
Fanus içinde yüksek hızda hareket edebilen, alternatif oranlarda optik ve dijital zoom yapabilen özel kameralardır. Geçen hergün boyutları daha da küçülmektedir ve estetik görünümlüdür. Özellikle alışveriş merkezleri, mağazalar, süper marketler gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu alanlarda kullanılır. Programlanabilir yapıları ile hareket nokta ve turları ayarlanabilir. Ayrıca belirli noktalara sabitlenmiş ve zoomlanmış görüntü pozisyonları preset olarak hafızaya yüklenmekte ve istenilen kamera otomatik olarak bu noktalara odaklanmaktadır.
Sabit Kameralar
Hem Renkli hem de Siyah&Beyaz olarak kullanılan bu kameralar kullanıcıların piyasada en çok gördükleri ve bildikleri ürünlerdir. Her mekan için teknik detaylara uygun ürün yelpazeleri vardır. Cihaz kasasının caydırıcı olması sebebiyle banka, döviz büroları vb. alanlarda tercih edilir. Ancak konfigürasyonun oluşması için kameranın yanı sıra ortamın şartlarına uygun lens (Auto, Sabit, Manuel iris lens) artı kamera ayağı veya muhafazası gerekmektedir.

Lens Tipleri

Sektörde en çok Auto-İris, Manuel-İris, Sabit İris, Varifokal lensler tercih edilmektedir. Bir lensin mm'si ne kadar büyürse görüş açısı genişler uzaklık (derinlik) kaybeder. Benzer olarak bir lensin mm'si ne kadar büyürse görüş açısı o kadar daralır ve uzaklık (derinlik) netleşir.
Auto-İris Lensler
Işık ayarını kendisi otomatik olarak ayarlar. Kamera ile arasında bir bağlantı kablosu bulunur. Dış ortam kameralarda bu tip bir lensin kullanılması zorunludur. Ancak maliyeti düşürmek amaçlı auto-iris yerine sabit lens kullananlarda bulunmaktadır. Bu durumda kameranın elektronik kesicisinden yararlanılmaktadır.  Ancak sonuç hiçbir zaman auto iris lens ile kullanılan kameralar gibi net ve kaliteli olmayacaktır.
Manuel-İris Lensler
Işık ayarı kamera montajı sırasında teknisyenler tarafından ayarlanır. Bu tip lensler dış ortamda kullanılmaz. Daha ziyade ışığın ani değişimlere uğramadığı ortamlarda (depo, ofis, mağaza) kullanılır. Ancak kameranın teknik verileri yeterli ise manuel lens yerine sabit lenste kullanılabilir. 
Sabit-İris Lensler
En ekonomik lenslerdir. Işık ayarının değişmediği yerlerde kullanılır. Ayar yapılamaz. Sedece netlik ayarı yapılabilir. Ofis, depo vb. yerlerde kullanılır. 
Varifocal Lensler
Bu lenslerinde Auto-İris ve Manuel-İris modelleri mevcuttur. Özelliği ise lens görüş açısının ayarlanabilir olmasıdır. Genelde 2.8 mm - 8.00 mm arası açıda piyasada kullanılır. Görüş açısı montaj sırasında daha rahat ve istenilen modda ayarlanır.

Seçiciler(Switcher)

CCTV sektöründe en ekonomik kamera/monitör arabirimidir. 4,8,12 kameranın bağlanabileceği değişik tip  ve modellerde alternatifller mevcuttur. Kameraların hepsi sırayla monitöre yansıtılmaktadır. Üzerinde bulunan zaman ayarı ile her kameranın arasına zaman yerleştirilebilir. Video kayıt cihazları ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez.

Bölücüler(Quads)

CCTV sektöründe en ekonomik 2. sistemidir. Ekranı dört eşit parçaya bölerek 4 adet kameranın aynı anda bir monitörden izlenmesine olanak tanır. İki sayfa quad (toplam 8 kamera gösterebilen) modelide mevcuttur. Ancak bunda da ilk dört kamerayı gösterdikten sonra ikinci 4 kamerayıda kaç sn sonra görüntülenmesini isterseniz o zaman izleyebilirsiniz. Video kayır cihazı ile birlikte kullanabilirsiniz.

Multiplexerlar

CCTV dünyasının en yaygın kullanılan Monitör-Kamera-VCR arabirimidir. Simplex, Duplex ve Triplex olmak üzere 3 alternatif mevcuttur. Ekranı 4-8-9-16 parçaya bölerek tüm kameraların hepsini birden izleme ve kaydetme olasılığı veren modelleri mevcuttur. Bu cihazın aynı zamanda Video Motion, Zaman-Tarih, Kamera ID, Zoom, Uzaktan Kumanda, PIP gibi genel ortak özellikleri bulunmaktadır. 2 Monitör çıkışı ile bir monitörden16'ya bölünmüş olarak, ikinci monitörden de istenilen herhangi bir kameranın takibatı yapılabilir.
Simplex
Kullanılan modele göre ekranı 4-8-9-16'ya böler. Ne izlenirse onu kaydeder. Bir anlamda Quad'ın gelişmişi diyebiliriz. 
Duplex
Kullanılan modele göre ekranı 4-8-9-16'ya böler. İzleme yapılırken bile istenilen herhangi bir kamera seçilip  takibatı yapılabilir.
Triplex
Duplex multiplexer ile aynı özellikleri taşır. Farklı olarak uydu monitörden de kameraları 4-8-9-16'ya bölünmüş olarak izleyebilmek mümkündür. Böylece hem videoya kaydederken, hem ana monitörden izlerken, hemde uydu monitörden izlerken ekran istenilen moda bölünmüş olacaktır.

Matrix Switcher

Kamera sayısının çok fazla olduğu orta ve büyük ölçekli CCTV sistemlerde se multiplexer cihazları ile sistemin kontrol edilmesi ve izlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle kamera sayısının artmasıyla beraber matrix switcher kontrol üniteleri kullanılmaya başlanır. Bu cihazlar modüler ve genişleyebilir yapıdadır. Bİnlerce kamerayı kontrol edebilerek yüzlerce monitörden izlenmesine olanak verir.Cihazlar mikroişlemci tabanlı olup birçok merkezden kamera seçimi izlenimi, hareketli kameraların kontrolü ve sistemin denetiminin istenen kişilere tanınabilen yetkilerde yapılabilmesi mümkündür.

Video Kayıt Cihazları

Bu cihazlar modeline göre 24 saatten başlayıp, 960 saate varıncaya kadar standart tip 180lik VHS kasete kayıt yapabilirler. Ancak buradaki amaç görüntüleri kesintisiz bir şekilde kaydetmek ise tavsiye edilen 24 saat gerçek resim zamanlı kayıt yapan modellerdir. Kayıt süresi ne kadar uzunsa kaydedilen sn/resim sayısı o kadar azalır. (Normalde 1 sn. de 25 kare görüntülenir)

Dijital Video Kayıt Cihazları

Halen geliştirilmekte olan bu sistemler kullanılan markaya göre değişik teknolojiler sergilemektedir. Dijital kayıt cihazı ve multiplexer entegrasyonu şu sıralar en sık karşılaştığımız teknoloji. Bu tarz cihazlar sabit disk üzerine genellikle wavelet formatında kayıt yaparlar. 4 kanal, 9 kanal ve 16 kanal modelleri mevcuttur. EV-DVR04AR ve EV-DVR16AR dijital kayıt cihazlarımız 120 GB bir Hard Diske  24 saat ile 2400 saat arasında kayıt yapabilmektedir.

Dijital Görüntü Aktarım Kartları (Capture Kartlar)

Dijital Video Kayıt Cihazlarının PC tabanına uyarlanmış halidir. Kartlar bilgisayarın PCI slotuna takılır ve herhangi bir plug and play kart gibi tanıtılır. Ürün yelpazemizde bulunan EV-VG4CXP, EV-VG8CXP-TV ve EV-VG8C-MP4'ün Dijital Video Kayıt Cihazları'na göre frame sayıları oldukça yüksektir. Bu kartlar yüksek frame sayısında uzun süreli kayıt yapabilmektedirler. Network veya internet vasıtasıyla uzaktan izleme, alarm anında görüntü dosyasını maille gönderme vb. birçok artısı vardır. 

Kamera Muhafazaları

Belkide dikkat edilmeyen ancak en önemli aksamlardan biri. Zira kamerayı dış etkenlerden (su, nem, toz vs..) koruyor ve ömrünü uzatıyor. Kamera muhafazasının alüminyum olması ve fan/ısıtıcı, termostat gibi devrelerinin olması oldukça önemlidir. IP65 standartlarında olması tercih edilmelidir.

Pan&Tilt

CCTV sistemlerinde sabit kameraların hareketli hale getirilmesi de mümkündür. Kameraların yatay ve dikeyde hareketinin sağlanması amacıyla Pan/Tilt motorları kullanılır. Aynı zamanda hareketli kameralar, görüntülerin yaklaştırılıp uzaklaştırılabildiği Zoom lenslerle beraber kullanıldığında etkin bir alan kontrolü sağlanır. Motor mekanizmalarının seçiminde, mekanın iklim ve çevresel koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.​Kamera Sistemleri, izlenen bölgeyi 365 gün / 24 saat kaydedebilme özelliği ile sürekli izleme zorunluluğunu da ortadan kaldırır. Güvenlik amaçlı veya personel verimliliğini arttırmak için kullanılmaktadır. Çok geniş alanların bir noktadan taranarak kontrol edilmesine olanak verir.
Olaylar canlı olarak izlenirken aynı zamanda Hard Diske kayıt yapılmakta, geçmiş olaylar izlenebilmektedir. Oluşan görüntü kayıtları ihtiyaca göre haftalar aylar hatta yıllarca yedeklenebilir. Uzman personelimiz yerinde keşif ve müşteri talepleri doğrultusunda en uygun fiyat/performans oranındaki projelendirme ve keşif çıkartma çalışmalarını titizlikle yürütür.

Bu gözden kimse kaçamaz!

24 saat kesintisiz çevreyi izler, her noktayı köşe bucak denetler ve gördüklerini tüm ayrıntılarıyla kaydeder. Konutlar, iş yerleri, resmi kurumlar ve tüm yaşam alanları sürekli güvenlik çemberi içerisinde yer alır.

Görmek İçin Orada Olmak Gerekmez...

Go to top of page